Akü Nedir? Akülerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

 • Akü Nedir? Akülerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Akü Nedir? Akülerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Akü; kimyasal anlamda enerji depolayan ve gerektiğinde bu kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren cihazdır. Aküler, elektro kimyasal hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücrelerin her birinde bir pozitif, bir negatif elektrot ve ayıraç mevcuttur. Peki, akü bakımı neleri içerir, akü bakımında nelere dikkat edilmelidir? sorularının yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Aysallar olarak akü ve otomobil lastikleri konusunda kampanyalı fiyatlarımızı sunmaya ve karşınıza çıkarmaya tüm hızımızla devam ediyoruz. Sizlere sunduğumuz ve ön plana çıkardığımız her seçeneği ve beklentiyi tek bir tıklama ile ön plana çıkarmaya hazırız.

  Akülerde, enerjiyi depolamak için faklı materyaller kullanılabilir ve aküler genellikle, o akünün yapısında aktif olarak kullanılan nikel/kadmiyum – nikel/demir gibi materyallerle tanımlanırlar. Bir diğer akü tipi ise kullanılan materyal ve elektrolit tipine göre adlandırılan akülerdir. Günümüzde tam kapalı sistem akülerin kullanımı yaygındır. Akünüz ister açık sistem ister kapalı sistem akü olsun, belli periyotlarla kontrol edilmelidir. Akünün kontrol periyotları, kullanım koşullarına göre farklılık göstermekle birlikte minimum 6 ayda bir kontrolden geçmesi gerekir. Eğer ticari araç kullanıyorsanız aracınızın aküsünü 3 ayda bir kontrol ettirmeniz önerilir.

  Aküde ilk kontrol edilecek nokta akü kutup başı bölgesidir. Eğer kutup başında oksitlenme varsa sıcak su yardımıyla kutup başları temizlenmelidir. Oksitli bir şekilde kullanıma devam edilirse kutup başında erime ve enerji iletiminde problemlerden dolayı akü veya araç arıza yapabilir. Aysallar akü ve lastik firması olarak İzmir üzerinde oldukça önemli bir çalışma sunuyoruz. Firma olarak hem beklentilere cevap veriyoruz, hem de ihtiyaçlara dair çok daha farklı bir seçenek yaratıyoruz. Bu süreçler için insanların her çözüme ulaşması gerekiyor. Bu konuda daha rahat ve farklı ayrıntılı bir seçim yaratıyoruz.

  Comments are closed.