Araç Lastiklerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

 • Araç Lastiklerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

  Araç Lastiklerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

  Araç lastiklerin raf ömrü iklim, sıcaklık, nem, hız, yük, yol durumu gibi pek çok faktörlere bağlıdır. Ayrıca her lastiğin farklı kullanım süresi vardır.

  Lastiklerin üretim tarihi tüketici açısından çok önemlidir.  Genelde verilen rakamlar 40.000 km ile 50.000 km arasındadır fakat lastiğin katettiği yol haricinde, lastiğin bir de süre olarak ömrü bulunmaktadır. Her lastiğin üzerinde DOT numarası dediğimiz seri numarası ve üretim tarihi bulunmaktadır. Bu numaranın sonunda dört haneli bir rakam yer alır.

  Eğer lastiğinizin yaşı dört yıldan daha fazlaysa, kullanılamaz demektir çünkü lastik zamanla sertleşmekte ve üzerinde kılcal çatlaklar oluşmaktadır. Lastikler yolda seyir halinde giderken sürtünmeden dolayı bir ısı kazanmakta ve bu ısı neticesinde bir miktar genleşmektedir. Yaşlanan lastiğin üzerinde bulunan bu çatlaklar genleşme neticesinde yarılmaya sebebiyet verebilir. Bu nedenle lastikleri 40.000 km ila 50.000 km arasında ve dört yıl içinde yenilenmesi gerekmektedir. Sizde bu bilgilendirme ve güvenliğiniz için Bergama Aysallar lastik tercih edebilirsiniz.

  Comments are closed.