Benzinli Araçlara Dizel Yakıt konur mu?

 • Benzinli Araçlara Dizel Yakıt konur mu?

  Benzinli Araçlara Dizel Yakıt konur mu?

  Yakıtınız bitmek üzere ve en yakın benzin istasyonuna girip pompaya yanaştınız ve pompa görevlisine ne kadar ve hangi tip yakıt alacağınızı söylediniz. Bazı zamanlar hepimizin aklına gelir acaba yanlış yakıt mı koyuyor? Hatta böyle anlarda kafamızı hafifçe çıkarıp kontrol ederiz.

  Diyelim ki bir şekilde benzinli aracınıza dizel yakıt koydunuz. Eğer bu zamana kadar benzinle dizel yakıtı kıyasladıysanız bazı farklılıklar olduğunu biliyorsunuzdur.

  1. Dizel yağlı bir yapıya sahiptir.
  2. Dizel benzin gibi buharlaşmaz.
  3. Dizel daha ağırdır (1 litre dizel yakıt benzinden yaklaşık 119 gr daha ağırdır).

  Eğer dizelle doldurulmuş benzinli bir deponuz varsa, benzin enjektörleri dizel yakıtı silindirlerin içine gönderecektir. Bujiler ateşler fakat daha ötesi olmayacaktır. Çünkü dizel yakıt çok iyi buharlaşma özelliğine sahip değildir, bujiler tutuşturacak bir şey bulamadığı için motor çalışmayacaktır.

  Bu problemden kurtulmak için, depodaki dizel yakıtın tamamını boşaltın ve tekrardan benzinle doldurun. Daha sonra kontağı çevirip (marşa basılı tutup) kısa bir süre dizelin yakıt hortumlarından ve enjektörlerden atılmasını bekleyin daha sonra motor sorunsuz olarak çalışacaktır.

  Aracınızın bu tip sorunlarla karşılaşmasını istemiyorsanız son derece güvenli ve en kaliteli yakıt kullanmak istiyorsanız Aysallar’a bekleriz.

  Comments are closed.