ESP ve ASR Sistemleri Nedir? Arızaları Nelerdir?

 • ESP ve ASR Sistemleri Nedir? Arızaları Nelerdir?

  ESP ve ASR Sistemleri Nedir? Arızaları Nelerdir?

  ESP Sistemi Nedir? ESP Ne İşe Yarar?

  ESP’nin açılımı Electronic Stability Program. Türkçe karşılığı ise Elektronik Stabilite Kontrol.

  ESP sistemindeki bu stabilite, araçlarda dengeyi ve kararlılığı elektronik olarak sağlıyor. Denge ve kararlılıktan kasıt ise patinaj ya da başka bir sebep yüzünden aracın savrulmasını engellemek. Bunu da aracın fren sistemini kullanarak yapıyor. Bazı araba modellerinde ise motorun gücünü azaltıyor.

  ESP hakkında en çok bilinen yanlış, virajları dönmeyi kolaylaştırdığı düşüncesidir. Oysa ESP’nin asıl amacı aracın savrulmasını engellemektir.

  ESP Arızası Nedir?

  ESP sistemi sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu sistemin arıza yapması, aracın savrulması ve durmaması gibi nedenlerle kazalara yol açabilir. Peki ESP’nin arızalandığı nasıl anlaşılır? ESP ışığı sabit bir şekilde yanmaya başlıyorsa, manuel bir ESP tuşu olduğu halde basıldığında devreye girmiyorsa ya da yol bilgisayarı yazılı ve sesli birtakım uyarılar veriyorsa ESP arızasından şüphelenilmelidir.

  ASR Nedir?

  Türkçede “Anti Patinaj Sistemi“ olarak bilinen ASR’nin asıl açılımı “Anti Schlupf Regelung“tur. ASR sisteminin temel görevi aracın patinaj yapmasını önlemektir.

  Patinaj, aracın kalkış hızını etkiler. Hızlı hareket etmek gereken durumlarda gaz pedalına birden yüklenilirse araç patinaj yapmaya başlayabilir. Tekerlekler oldukları yerde belli bir süre döner. Bu durum aracın kalkış hızını yavaşlatır.

  ASR sisteminin patinajı önlemek dışında araç için birçok artısı vardır. Bulunduğu aracın zorlu yol koşullarında rahatça kalkış yapmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kaygan zeminlerde ya da virajlarda aracın savrulmasını önler, sürüş güvenliğini yükseltir ve lastiklerin aşırı yıpranmasını engeller.

  ESP ve ASR Sistemleri Arasındaki İlişki Nedir?

  Görevleri çok karıştırılan ESP ve ASR sistemlerinin bazı temel farklılıkları var. ASR sadece patinaj önleyici bir sistemdir. Aynı anda ESP’nin destekleyicisidir. ESP ise daha kapsayıcıdır. Aracın patinaj da dahil olmak üzere kontrolsüz hareketlerini düzeltmekle yükümlüdür.

  Comments are closed.