Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Merak Edilenler

 • Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Merak Edilenler

  Kış Lastiği Özellikleri ile İlgili Merak Edilenler

  Ülkemiz gibi yazın günlük güneşlik yaşandığı kara kışın da en sert haliyle kapıya dayandığı coğrafyalarda tek tip oto lastikleriyle bir yıl geçirmek tehlikelidir. Kış lastiği özellikleri, yapıları gereği yazın ısınan zeminle kışın ıslak ve donuk olan zeminde aynı performansı gösteremezler. Bu sebeple bileşimlerinde kullanılan malzemelerin ve oluk adı verilen desenlerinin farklı mevsimlere göre optimize edilmesi, başka bir deyişle kışa ayrı yaza ayrı lastik üretilmesi gerekir. Çünkü yazın lastiğin ana maddesi olan kauçuk gevşer ve zemin de kuru olur.
  Kışın ise kauçuk soğuktan sıkılaşır, sertleşir ve zemin de ıslak ya da buzlu olur. İşte bu mevsim farklılığı lastiğin yol tutuş kapasitesini etkileyen ana nedendir. Bu sebeple tavsiye edilen sürelerde kış lastiği uygulamasına geçmek oldukça önemlidir.

  Kış Lastiği Ne Zaman Takılır ve Uygulama Tarihleri Nedir?

  Zorunlu kış lastiği takma tarihleri 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren Aralık-Nisan ayları olarak belirlenmiştir. Havaların erken soğuması durumunda 1 Aralık tarihini beklemeden de kış lastiği takabilirsiniz.

  Comments are closed.