Lastik Nedir? Nasıl Çalışır?

 • Lastik Nedir? Nasıl Çalışır?

  Lastik Nedir? Nasıl Çalışır?

  Bir otomobilin yolla olan temasını sağlayan tek şey, lastiklerdir. Bu da lastik güvenirliliğini ve kalitesini en önemli konuma getirmektedir.

  Lastiğin Katmanları;
  Çelik Kordon
  Lastiğin iç çevresini saran yüksek dayanımlı çelik kablodan imal edilmiş kısımdır. Lastiğin jantın üzerine sağlam oturmasını ve yanal kuvvetlere karşı formunu korumasını sağlar.

  Şambrel
  Şambrel birkaç katmandan oluşur. Polyester kordon ile sarılmış plies adı verilen bu katmanlar şambrelin ve dolayısıyla lastiğin mukavemetinin bir ölçüsüdür. Pek çok otomobil tekerleği iki şambrel plies’i içerir, ama bazı uçak lastiklerinde 30’a varan sayılarda plies kullanılabilir.

  Kemerler
  Çelik kemerle sarılmış bir tekerlek, olmazsa olmazlardan birisidir. Lastiğin yol ile temasını düzgün ve stabil bir hale getiren, bunun yanında lastiğin delinmesini önleyen ve onu koruyan çelik kemerler her tür lastikte kullanılmaktadır.

  Muhafaza Plies’i
  Bazı lastiklerde, lastik içerisindeki katman ve bileşenleri yerli yerinde tutmak için polyesterden üretilmiş ekstra bir katmandır. Özellikle yüksek hız altında çalışan lastiklerde kullanılır.

  Yanak
  Yanal kuvvet stabilitesini ve dayanımını sağlayan şambreli ve plies’leri lastik içerisinde tutan, onları koruyan kısımdır. Lastiğe gelen yanal yük dayanımı çoğaltmak adına daha güçlü malzemelerden üretilebilir.

  Dış Lastik
  Bu kısım birçok doğal ve sentetik lastiğin karışımından üretilir. Sertliği ve dayanımı çok önemlidir. Lastiğin görünen dış bölümünü oluşturan bu kısım ne yumuşak olup parçalanmalı ne de çok sert olup kırılmalıdır. Orta sertlikte özenle imal edilen en önemli kısımların başında gelir. Yol tutuşu ve sürüş güvenliği açısında hayati önem taşır.

  Comments are closed.