Lastik Ömrünü Etkileyen 12 Altın Kural

 • Lastik Ömrünü Etkileyen 12 Altın Kural

  Lastik Ömrünü Etkileyen 12 Altın Kural

  1. Lastiğinizi günlük olarak incelemek ömrünü arttıracaktır. Lastiğinize taş çakıl gibi materyal sıkışması, havasının azalması veya patlamış olması muhtemel. Bu gibi durumlarda gerekli müdahile yapılarak, ihtiyaç halinde lastik servis kontrolüne götürülmelidir.
  2. Yedek lastik dahil olmak üzere en az ayda bir kontrol ettirin. Güvenli sürüş esas olmak üzere aynı zamanda konforlu bir yolculuk için uzman kişilere kontrol ettirin.
  3. Lastiklerinizi daima sabah kontrol etmelisiniz. Çünkü en doğru sonucu çalışmamış, soğumuş lastikleriniz verecektir.
  4. Eğer ki lastiklerinizde düzensiz aşınma söz konusu ise, servise uğramalısınız. Lastikte meydana gelen bu aşınmanın kaynağı balans sorunu olabilir. Böyle durumlarda güvenliğiniz için aracınıza fazla yük koymayınız ve aşırı hız yapmayınız.
  5. Lastiğinizin diş derinliği ve lastik sırtı orantısı tavsiye edilenden düşükse lastiklerinizi mutlaka değiştirmelisiniz. Yol tutuşunda azalmaya neden olacak bu hususlar kazaya sebebiyet verebilir.
  6. Yük aşımı yapmak lastiklerinizin daha fazla aşınmasına ve ömrünün azalmasına neden olacaktır.
  7. Yola göre lastik seçimine dikkat etmek gerekir. Her ne kadar özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşayanlar dikkat etmese de  Yol koşulları ve mevsim faktörlerine karşı uygun lastik seçimi hem güvenliği arttırırken hemde sürüş konforu sağlar. Aynı zamanda mevsiminde kullanılan lastik daha az aşınmakta ve ömrü uzun olmaktadır.
  8. Hız her ne kadar heyecan verici olsa da ne sizin için ne de lastiğiniz için hoş birşey değildir. Standartların üstünde bir hız ile seyahat etmek diş ve sırt zedelenmelerine neden olmaktadır.
  9. Aracınız gibi lastiklerinizin de bakıma ihtiyacı vardır. Lastiklerinizi düzenli aralıklarla bayimize kontrol ettirerek ömrünü uzatabilirsiniz.
  10. Lastiklerinizde her 5000 km de bir rotasyon yapılmalıdır. Bu rotasyon lastiklerinizin maksimum verimlilikte ömrünü uzatmaktadır. Rotasyon ayarından sonra rot ve balans ayarlarını da yaptırmayı ihmal etmeyin.
  11. Lastikleriniz 5 yaşından büyük ise uzun yola çıkmadan önce mutlaka lastiklerinizi servisimize kontrol ettiriniz.
  12. Hiç kullanılmamış fakat 5 yaşını aşmış stepne (yedek) lastiklerinizi kullanmanız durumunda düşük hızlarda ve yük olmadan kullanarak en yakın servisten destek alınız.

  Lastikleriniz ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir soru için bizi ziyaret etmeyi unutmayın.

  Comments are closed.