Oto Lastik Deyip Geçmeyin: Tekerleğin Tarihçesi

 • Oto Lastik Deyip Geçmeyin: Tekerleğin Tarihçesi

  Oto Lastik Deyip Geçmeyin: Tekerleğin Tarihçesi

   

  Tekerlek Ne Zaman Bulundu?

  Bugün kış lastiği, yaz lastiği, performans lastiği diye farklı kullanımlar için ürettiğimiz ve her geçen gün daha çok geliştirdiğimiz oto lastiklerinin icadı merak uyandırıcı. Tam tarih verilemese de ilk tekerlek fikrinin yatay kesilmiş ağaç gövdelerinin dik olarak tutulup itildiğinde hareket kazandığının keşfedilmesiyle ortaya çıktığı sanılmaktadır. Tekerlek çiziminin bulunduğu en eski kayıt Sümer Uygarlığı’na aittir. Bu çizimde ağaçtan oyulmuş ve birbirine bir kızakla bağlanmış 3 tekerlekli bir alet gözlenir.

  Tekerleğin Ulaşım İçin Kullanılması

  Tarihte ilk kez tekerleği atların çektiği bir araba fikriyle buluşturan milletler ise Mezopotamya’da yaşamışlardır. Çünkü böyle bir görsele de ilk kez Mezopotamya’da ve M.Ö.2000 tarihine ait bir görselde rastlanır.

  Tahta Tekerlekten Kauçuk Lastiklere

  Ahşaptan üretilen at arabası tekerlekleri çok uzun yıllar kullanıldılar. Öyle ki 1800’lerdeki ilk otomobiller bile bu ahşap malzemeden üretilen tekerlekler üzerinde ilerliyordu. Fakat kısa süre sonra önce havasız kauçuk malzemeden lastikler sonra da hava basılmış kauçuk lastikler arabalarda kullanılmaya başlandı.

  Tekerleği Kim Buldu?

  Tekerleğin icadını pek çok araştırmacı, çocukların oyunlarına bağlıyor. Muhtemelen tekerlek formundaki ağaç silindirlerle oynarken çok eğlendiler. İçindeki çocuk ruhunu kaybetmemiş bir mucit de bu silindirleri bazı yükleri kolayca taşımak üzere nasıl kullanabileceğini düşünmüş olabilir.

  Oto Lastik Teknolojisi Neden Çok Önemli?

  Bugün çok sevdiğimiz otomobiller, heyecanla izlediğimiz ve çok güçlü bir sektör haline gelen motor sporları yarışları, hayatı kolaylaştıran lojistik teknolojisi, uzakları yakın kılan hızlı ulaşım varlığını tekerleğin icadına ve tekerleğin de motor gücünü yüklenen oto lastiğe dönüşmesine borçlu. Oto lastik başka bir deyişle havalı kauçuk lastik teknolojisinin gelişmesi birçok konuda hayatı kolaylaştıran mekanik bir buluştur.

  Comments are closed.