Radyal Teknolojisinin Lastiğe Sağladığı Artılar Nelerdir?

 • Radyal Teknolojisinin Lastiğe Sağladığı Artılar Nelerdir?

  Radyal Teknolojisinin Lastiğe Sağladığı Artılar Nelerdir?

  Radyal yapı sayesinde her şeyden önce daha stabil bir lastik elde edilir.
  Bunu biraz açacak olursak, radyal yapı sayesinde lastiğe “0 Derece Çelik Kuşak” kullanabilme olanağı sağlar. Bu kuşak lastiğin yüksek hızlarda merkezkaç kuvvetinden kaynaklanacak büyümeyi önlemesini ve lastiğin düşük hız ile yüksek hızda geometrisinin aynı kalmasını sağlar.
  Motosiklet sürüşünde ne tür artılar sağlar?
  Radyal sayesinde lastiğin yere basma yüzeyi sabit olur ve kullanıcının lastik geometrisinin değişmesinden oluşacak olumsuzlukları hissetmesini engeller. Özellikle yüksek hızlarda ön lastiğin büyümesinden kaynaklanan gidonun yanal (sağa-sola) titremesi minimuma indirilir.
  Arka lastikte ise radyal yapı sayesinde virajlarda oluşan lastik deformasyonu azaltılarak, viraj konforu artırılabilir.
  Ancak unutulmamalıdır ki yüksek hız konforu radyal lastikte artırılırken düşük hızda motosiklet süspansiyonu uygun değilse kullanıcıyı rahatsız edebilir. Bu yüzden her zaman motosiklet üreticisin tavsiye ettiği yapıda lastik kullanılmalıdır.
  Sıfır derece çelik kuşak nedir? Neden önemli bir teknolojidir?
  “0 Derece Çelik Kuşak”; radyal karkas üzerine, dönüş yönü doğrultusunda kauçuk kaplanmış çelik kordun sarılması ile üretilir. Düz sürüş ve yüksek hız kullanımında stabilite, dayanıklılık, hız kapasitesini arttırma gibi önemli avantajlar sağlar. Ayrıca bu sayede lastikte ısı dengesi sağlanarak lastiğin ısı dayanımı artırılmış olur.

  Comments are closed.