Uzun Ömürlü Aküler İçin Doğru Kullanım Teknikleri

 • Uzun Ömürlü Aküler İçin Doğru Kullanım Teknikleri

  Uzun Ömürlü Aküler İçin Doğru Kullanım Teknikleri

  Aracınız için hangi akünün uygun olduğunu nasıl bilebilirsiniz? Doğru seçimi yapmanızda yardımcı olacak birkaç ipucu. Akü grup boyutu – aracının fiziksel ölçülerine en iyi uyacak akü boyutu. Birçok araç birden fazla grup boyutuna uyum sağlar. Soğuk motor çalıştırma amperleri (Cold cranking amps – CCA) – CCA, aracın motoru soğuk iken çalıştırılabilmesi kritik öneme sahiptir. Akü voltajı kullanılamayan seviyeye düşünceye kadar 0 Fahrenheit derece sıcaklıktaki bir akünün 30 saniye boyunca verebileceği amper sayısıdır.

  Rezerv kapasitesi (Reserve Capacity – RC) – alternatör arızalanırsa aracınızın elektrik sistemine güç vermeye yardımcı olur. Aracınızı çalıştırmak için gerekli olan minimum voltaj değerinin altına düşmeden bir akünün araca kaç dakika güç sağlayabileceğini gösterir. Genel olarak hem CCA hem de RC değerleri ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Ancak soğuk iklimli bir yerde yaşıyorsanız bir akü seçerken CCA değerine özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Tersine, sıcak iklimli bir yerde yaşıyorsanız çok fazla CCA değerine ihtiyacınız yoktur. Deniz ve hobi araçlarında kullanmak için derin döngülü bir akü arıyorsanız aynı zamanda şunları göz önünde bulundurmanız gereklidir.

  Aysallar akü ve lastik firması olarak sizler için ihtiyaç dahilinde ön plana çıkarılan bütün seçenekleri sağlıyor ve karşınıza çıkacak her türlü çalışmayı çok daha güvenli dillerde ön plana çıkarıyoruz. Detaylar ve iletişim seçenekleri için bize ulaşabilir ve aklınıza gelen bütün süreçleri yürütebilirsiniz.

  Comments are closed.